Wychowujemy, wspomagamy i uczymy
przyszłe pokolenia

Rok szkolny 2016/2017

WARSZAWA W KWIATACH
XXXIV Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni” organizowany został przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Miasto Stołeczne Warszawę.  Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział. Bardzo się cieszymy, że doceniono nasz kolorowy ogród 🙂

WIZYTA ZASTĘPCY BURMISTRZA  DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE

27 czerwca nasze przedszkole odwiedził zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście – Pan Dariusz Wolke, który uczestniczył w posiedzeniu rady pedagogicznej.
Powodem wizyty było wręczenie Nagrody Burmistrza pani Lidii Ampulskiej z okazji 45- lecia jej pracy.
Pani Lidia przyjęła gratulacja  i życzenia spokojnego, zasłużonego odpoczynku na emeryturze 🙂

CZERWCOWA IMPREZA  W OGRODZIE
22 czerwca w kolorowo udekorowanym ogrodzie , odbyła się impreza z okazji powitania lata, na którą przedszkolaki zaprosiły swoje rodziny.
Każda z grup zaprezentowała się piosenką, wspólnie odśpiewano też piosenkę przedszkolną. Spotkanie było dobrą okazją do pożegnania starszaków, które od września rozpoczną naukę w szkole – każde z dzieci na tę okoliczność otrzymało od Rady Rodziców plecak. Dużą atrakcją dla wszystkich uczestników spotkania był występ Magika Konrada, który zaprezentował nieprawdopodobne triki. Po wszystkich występach i prezentacjach, dzieci wraz zaproszonymi gośćmi udały się na poczęstunek przygotowany przez przedszkolną kuchnię – był to też czas na rozmowy, podsumowania i podziękowania.
SPOTKANIE Z GOŚCIEM- TRENEREM
Pod koniec czerwca przedszkole odwiedził tata Oli, który jest trenerem piłki nożnej. Dzięki tej wizycie, dzieci z dwóch najstarszych grup mogły wziąć udział w treningu.
Pan trener zaczął od rozgrzewki, podczas której zaproponował dzieciom kilka ogólnorozwojowych ćwiczeń, zabaw bieżnych i orientacyjno – porządkowych. Nie zabrakło też zabaw na spostrzegawczość, szybkość i precyzję. Kulminacyjnym momentem spotkania był mecz piłkarski zakończony remisem. Na pożegnanie była zabawa z chustą, a w ramach podziękowania za dobrą zabawę, przedszkolaki zaśpiewały piosenkę i przybiły z trenerem „piątki”.
UCZNIOWIE W PRZEDSZKOLU
W czerwcu, już po raz kolejny, odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 158, którzy czytali przedszkolakom. Tym razem były to wiersze autorstwa Agnieszki Frączek. Warto dodać, że młodzi goście są absolwentami naszego przedszkola i poza czytaniem chętnie dzielili się z dziećmi swoimi wspomnieniami z okresu przedszkola.
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
W czerwcu dzieci z grupy IV wzięły udział w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Przedszkole Integracyjne Nr 38.
Tematem konkursu był „Ulubiony bohater literacki”. Ula i Dorotka zostały wyróżnione, wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!
PROJEKT ,,PYSZNE I ZDROWE PRZEKĄSKI”
Wolontariusze z Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga przeprowadzili zajęcia z dziećmi w ramach projektu ,,Pyszne i zdrowe przekąski”, którego celem jest budowanie dobrych nawyków żywieniowych. Dzieci poznały smak mało spotykanych owoców i skosztować soku owocowo- warzywnego. efektem tego projektu był zakup sokowyciskarki dla przedszkola. Wszystkim darczyńcom dziękujemy.
WYCIECZKA
6 czerwca nasze przedszkolaki wyruszyły na całodniową wycieczkę autokarową do Lasu Młocińskiego. Tym razem pogoda dopisała i dzieci w pełni mogły skorzystać z możliwości jaki dawał im pobyt w lesie. Podczas długiego spaceru po ścieżce edukacyjnej miały okazję obserwować i nasłuchiwać otaczającą je przyrodę czy beztrosko hasać na polance. Twórczo i z dużym zapałem zabrały się też do komponowania ze znalezionych szyszek, listków i patyków obrazków. Po spacerze był czas na posiłek w plenerze oraz zabawę swobodną na placu zabaw.
DZIEŃ DZIECKA
Dzień dziecka w przedszkolu przebiegał radośnie i tanecznie. Wodzirej zaproponował dzieciom różnorodne konkursy, tańce, piosenki. Nasz ogród wyglądał kolorowo i był wspaniałym miejscem do zabawy w trakcie całego pobytu dzieci w przedszkolu.  Na koniec dzieci otrzymały upominki 🙂
WARSZTATY PRZYRODNICZE
26 maja w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty przyrodnicze o ślimakach. Dzieci poznały ciekawostki nt. życia ślimaków: co jedzą, jak są zbudowane, do czego służy im skorupa i śluz. Zainspirowane warsztatami dzieci, w ogrodzie przedszkolnym wyruszyły na poszukiwanie ślimaków. Chętnie je zbierały i wspólnie obserwowały.
,,BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK,,
W dniach 23, 30 V i 2 VI dzieci uczestniczyły w zajęciach w ramach projektu edukacyjnego „Bezpieczny przedszkolak”. Dzieci  zdobywały informacje nt. bezpiecznego zachowania się w kontakcie z osobą obcą, właściwego odżywiania,  właściwego zachowania w zabawach z rówieśnikami.
,,GOŚĆ” W GRUPIE III
W dniu 24 maja Iwo z gr.III przyszedł do przedszkola ze swoją świnką morską – Krejzi. Chłopiec opowiedział dzieciom o swoim zwierzątku m.in. o pielęgnacji, o ulubionych przysmakach i zabawach Krejzi. Dzieci mogły z bliska obejrzeć i poznać świnkę morska swojego kolegi.
OTWARCIE PRZEDSZKOLNEJ GALERII
23 maja w szatni naszego przedszkola otwarto galerię „Wiosna w wierszu i na obrazku”. Wszystkie prace składające się z wierszyków i ilustrujących je obrazków wykonały dzieci wraz z rodzicami. Na autorów pięknych i pomysłowych prac czekały pamiątkowe dyplomy i upominki.
NASZE PRZEDSZKOLE ,,STRZELA GOLE”
18 maja dzieci z dwóch najstarszych grup z naszego przedszkola uczestniczyły w finale akcji „Przedszkole strzela gole”, organizowanej przez MKS Varsovia. Drużyny z poszczególnych przedszkoli brały udział w rozgrywkach piłkarskich. Dla dzieci, które akurat nie rozgrywały meczu organizowane były gry sportowe i zabawy przy muzyce. Po zakończonych rozgrywkach zawodnicy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody dla przedszkola.
FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ
18 maja dzieci z grupy IV reprezentowały nasze przedszkole na VIII Festiwalu Piosenki Angielskiej dla przedszkolaków – zaśpiewały piosenkę „The Rainbow Colors Song”. Festiwal organizowany przez Przedszkole Nr 14, odbył się w siedzibie Domu Kultury Śródmieście. Dzieci miały okazję wystąpić na profesjonalnej scenie, a także obejrzeć występy swoich rówieśników z innych przedszkoli. Po prezentacji poszczególnych grup, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, a mali artyści zaproszeni zostali na słodki, zasłużony poczęstunek.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
12 maja do Naszego przedszkola przyjechał funkcjonariusz policji. Dzieci nie mogły doczekać się tej wizyty i od rana z niecierpliwością wypatrywały naszego gościa w oknach. Ta wizyta była wyjątkowa, ponieważ Pan Policjant obiecał dzieciom, że przyjedzie radiowozem i tak się stało !!!
Dzieci były zachwycone, że zobaczyć z bliska radiowóz. Dzieci mogły usłyszeć syrenę policyjną oraz przekonać się, że radiowóz potrafi „mówić” 😉 na koniec dzieci otrzymały książeczki. Po tym spotkaniu niejeden chłopak chce zostać policjantem:)
WYCIECZKA DO PARKU MŁOCINY
11 maja dzieci ze wszystkich grup z naszego przedszkola, wyruszyły na wycieczkę autokarową do Parku Młocińskiego. Podczas wycieczki przedszkolaki dzielnie wędrowały po ścieżce edukacyjnej, obserwowały otaczający je las, rozglądały się w poszukiwaniu pięknie śpiewających ptaków. W ramach realizacji projektu Warszawskiej Energii „Liść”, dzieci obserwowały, zbierały, a nawet próbowały nazywać niektóre liście. Znalazł się też czas na aktywny odpoczynek na przestronnym placu zabaw, przeznaczonym dla dzieci w każdym wieku. Po spacerze i zabawie na świeżym powietrzu, dzieci z apetytem zjadły przywiezione z przedszkola kanapki i owoce. Mimo, iż tego dnia pogoda nie rozpieszczała, przedszkolaki wróciły zadowolone i chętnie opowiadały o swoich przeżyciach.
ZAJĘCIA W ZAMKU KRÓLEWSKIM
9 maja starszaki z grupy IV wybrały się do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną „Zamek od kuchni, czyli król i jego dwór”. Przy okazji zwiedzania zamkowych sal i korytarzy, dzieci miały okazję wcielić się w rolę ludzi z królewskiego otoczenia – dworzan. Dzięki temu dowiedziały się jak żyli i czym się na królewskim dworze zajmowali m.in. lokaj, stajenny, lekarz, ogrodnik, kucharz, strażak, strzelec czy paź. Wszystkie opowieści pani przewodniczki okraszone były zabytkowymi rekwizytami czy też towarzyszącymi podczas całej lekcji, dziełami sztuki ilustrującymi role odgrywane przez dzieci. Ostatnim zadaniem dla przedszkolaków było stworzenie wspólnego plakatu „Portret z królem”, gdzie każde z dzieci narysowało siebie w roli w jaką wcieliło się podczas wizyty w Zamku.
WIZYTA STRAŻAKÓW
8 maja Nasze przedszkole odwiedzili strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Goście opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali swój strój oraz sprzęty, które pomagają im w akcjach ratowniczych. Strażacy przeprowadzili intensywną rozmowę z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania podczas pożaru oraz omówił zasady w sytuacji zagrożenia. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi i włączały się do dyskusji. Panowała wspaniała atmosfera. Dziękujemy za spotkanie:)
WARSZTATY EDUKACYJNE
28 kwietnia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Źródła energii odnawialnej”. W czasie spotkania dzieci  miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy z tego zakresu. Dowiedziały się, w jaki sposób można pozyskać energię z wody, wiatru i słońca oraz jakie regiony w Polsce i na świecie najlepiej się do tego nadają. Dzieci aktywnie włączyły się do kilku eksperymentów, takich jak „Wodny zegar”, „Robot słoneczny”, „Wiatrak”. Na koniec obejrzały związany z tematem krótki film edukacyjny.
WARSZTATY PRZYRODNICZE
27 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty przyrodnicze. Tym razem tematem spotkania były „Niesamowite zwierzęta”. Podczas zajęć dzieci poznały kilka ciekawostek z życia rzadko spotykanych zwierząt, poznały tak niezwykłe gatunki jak aksolotl czy amblypyga oraz rozpoznawały po umaszczeniu i upierzeniu inne unikatowe stworzenia. Przedszkolaki miały też okazję „na żywo” przyjrzeć się modliszce, skorpionowi i amblypydze.
KWIETNIOWA WYCIECZKA AUTOKAROWA 
25 kwietnia dzieci ze wszystkich grup wybrały się na całodniową wycieczkę autokarową do gospodarstwa agroturystycznego „Dolina Bobrów” w Wólce Dłużewskiej. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji oraz emocjonujących przeżyć, szczególnie, że dla wielu dzieci był to pierwszy tego typu wspólny wyjazd.
Na miejscu dzieci uczestniczyły w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, które dostarczyły im nie tylko wiedzy nt. zbóż czy wypieku chleba, ale też  praktycznych umiejętności jak samodzielnie przygotować i upiec chleb. W czasie kiedy bochenki piekły się w piecu, przedszkolaki wyruszyły na poszukiwanie skarbów. Każde dziecko miało możliwość, przy użyciu wykrywacza metalu, poszukać ukrytych w ziemi przedmiotów. Wszystkie znalezione skarby – głównie stare monety – można było zabrać sobie na pamiątkę. Rozległy, zielony teren sprzyjał też wesołym zabawom na placu zabaw, grze w piłkę czy spacerom. Dzieciom bardzo przypadł do gustu też posiłek spożywany na dworze. W drodze powrotnej zmęczone, ale zadowolone przedszkolaki dzieliły się wrażeniami i już dopytywały, kiedy wybiorą się na następną wycieczkę:)
 ZAJĘCIA W ZAMKU KRÓLEWSKIM
W dniu 24 kwietnia dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do Zamku Królewskiego na lekcję  muzealną nt. „Zamek Królewski od kuchni”. Dzieci zostały oprowadzone po Zamku Królewskim przez panią przewodnik. Przedszkolaki miały różne zadania i rozwiązywały je z dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem. Dzięki zadaniom i zagadkom dzieci dużo dowiedziały się o czasach w których żyli królowie, poznały historię, sztukę i technikę która była w dawnych czasach. Dziękujemy za wizytę i ciekawe opowieści{#smile}.
PODSUMOWANIE KONKURSÓW
W dniu 19 kwietnia  dziewczynki z grupy IV: Karina S. i Magda S. oraz  z gr. III Amelia B., Ola G., Julia M. i Maja M., uczestniczyły w uroczystym wręczeniu dyplomów w Szkole Podstawowej nr 158 za udział w konkursie plastycznym  origami nt.”W świecie baśni i bajek”.  W dniu 21 kwietnia w Przedszkolu nr 35 odbyło się podsumowanie konkursu ,,Moja książeczka”. Dzieci z gr. IV: Karina S. Ula N. Ola W. otrzymały nagrody i dyplomy.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy !
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM LOP
W dniu 11 kwietnia dzieci ponownie spotkały się z Panem Zbigniewem. Tym razem nasz gość opowiedział jak należy dbać o środowisko i opowiedział im o recyklingu. Dzieci segregowały zgromadzone rzeczy plastikowe i papierowe- podczas zabawy zdobywały informację na temat segregacji odpadów.
Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zakładki z logo LOP.
SPOTKANIE ZE STUDENTAMI STOMATOLOGII
W dniach 5 i 7 kwietnia dzieci spotkały się ze studentami stomatologii. Wszystkie działania: opowiadania, zagadki, kolorowanki, książeczki, doskonalenie umiejętności szczotkowania związane były z tematem właściwego dbania o zęby. Dzieci  aktywnie uczestniczyły w zadaniach wykazując się swoją wiedzą z zakresu higieny jamy ustnej. Na koniec dzieci otrzymały od gości książeczki i szczoteczki.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie:)
PRZEDSZKOLE STRZELA GOLE
4 kwietnia dzieci z grupy III i IV wzięły udział w treningu prowadzonym przez trenera z klubu sportowego Varsovia.
Trener zaproponował przedszkolakom rozgrzewkę, kilka zabaw bieżnych i orientacyjno – porządkowych. Finałem działań był mini-mecz piłki nożnej, w którym dzieci chętnie wzięły udział. Padło wiele goli, gra była bardzo wyrównana, a cały mecz zakończył się remisem, z którego zadowoleni byli wszyscy gracze.
SPACER DZIECI Z GR. II

w dniu 05.04 dzieci z grupy II wybrały się na spacer do Parku Krasińskich w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Dzieci w tym dniu, zamieniły się w obserwatorów przyrody. Wszyscy uważnie nasłuchiwali śpiewów ptaków oraz rozglądali się za wiosennymi kwiatami. Pogoda nam dopisała, a dzieci miały okazję do pogłębienia swojej wiedzy o świecie przyrody. To był dobry dzień 🙂

WIZYTA W TEATRZE ,,WARSawy”
31 marca przedszkolaki z grupy III i IV miały możliwość zwiedzenia Teatru WARSawy. Dzieci odwiedziły takie pomieszczenia jak foyer, garderobę, rekwizytornię, charakteryzatornię, a także balkon dla techników – dźwiękowców i oświetleniowców. Do większości z tych pomieszczeń widzowie nie mają wstępu, ale dla przedszkolaków zrobiono wyjątek. Dużą radość sprawiła dzieciom wizyta na scenie szczególnie, że mogły poruszać się między elementami scenografii przygotowanymi do spektaklu – w tym przypadku były to restauracyjne stoliki i bieżnia. Wdzięczne za oprowadzenie przedszkolaki wręczyły pani przewodniczce obrazek i zaśpiewały piosenkę. Wiele dzieci zapowiedziało, że wróci tu z rodzicami, tym razem w charakterze widzów.
PREZENTACJA SPEKTAKLU DLA ZAPROSZONYCH GOŚCI
W dniu 30 III dzieci zaprezentowały spektakl z cyklu Podróże po świecie- Chiny. Naszymi gośćmi były dzieci ze SP nr 158, Domu małego dziecka, Przedszkola nr 343.  Największa niespodziankę sprawiła nam Pani Ambasadorowa ChRL- przybyła z pracownikami by spotkać się z dziećmi, które realizując projekt poznawały Chiny.
Było to niezapomniane spotkanie. Dziękujemy wszystkim gościom.
LEKCJA BIBLIOTECZNA
W  dniu 27 marca dzieci z gr. III  odwiedziły Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 24. Tematem przewodnim spotkania była wiosna. Pani Ewa przeczytała kilka opowiadań związanych z tematem. Dzieci miały okazję podzielić się  wiedzą o aktualnej porze roku i  pomalować kolorowanki.
 WARSZTATY PRZYRODNICZE
W dniu 27 marca dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych nt. pająków. Przedszkolaki dowiedziały się podczas zajęć o życiu pająków, czym się żywią I jak są zbudowane. Obejrzały krótki film edukacyjny o powstawaniu pajęczyny oraz mogły przyglądać się prawdziwym pająkom. Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciami, chętnie dzieliły się swoją wiedzą nt. pajęczaków.

SPACER DZIECI Z GR. II

W dniu 24 marca dzieci  wybrały się na mały spacer wokół Ambasady Chińskiej. Dzieci obejrzały wystawę zdjęć, która widnieje na ogrodzeniu Ambasady. Dzieciom najbardziej podobały się zdjęcia, na których była przedstawiona chińska architektura oraz piękne kolorowe tradycyjne stroje zakładane na różne święta i uroczystości.

PREMIERA SPEKTAKLU GLOBALNEGO
,,PODRÓŻE PO ŚWIECIE- CHINY”
 W dniu 23 III odbyła się premiera spektaklu  z cyklu ,,Podróże po świecie”- w tym roku inspiracją były Chiny. Dzieci w sześciu obrazach, w formie improwizacji i  opowieści ruchowych zainspirowanych muzyką chińska przedstawiły podróż do urokliwej krainy Chin. Premiera była wielką niespodzianką dla wszystkich dzieci, które były  bardzo zainteresowane prezentacjami  na scenie swoich kolegów i koleżanek z innych grup. Spektakl ten prezentowany był nauczycielom z Warszawy w ramach doskonalenia zawodowego i Przeglądu Teatralnego dla Przedszkolaków ,,Lalka i Ja”.

SPOTKANIE Z KALIGRAFEM

16 marca przedszkolaki uczestniczyły w przeprowadzonych przez rodziców Oriany i Oskara warsztatach z kaligrafii.
Po krótkiej rozmowie nt. wykorzystywanych do kaligrafowania narzędzi oraz historii tej dziedziny, przedszkolaki zabrały się do pracy. Dzieci we wszystkich grupach poznały i samodzielnie napisały trzy znaki: człowiek, duży oraz niebo. Dodatkowo w grupach starszych wprowadzono znaki: panda, kung-fu oraz ogród.
Zajęcia były dla dzieci niezwykle atrakcyjne, zainspirowały  je też do wykorzystania zaprezentowanych symboli do ozdabiania swoich prac w dalszej części dnia.
W ramach podziękowania dzieci zaśpiewały prowadzącym chińską piosenkę.

SPOTKANIE Z GOŚĆMI Z AMBASADY CHIŃSKIEJ

14 marca przedszkolaki miały okazję spotkać się z gośćmi z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej.
Niezwykli goście nauczyli dzieci chińskiej piosenki, liczenia od 1 do 10 oraz kilku chińskich słówek, m.in: powitania, pożegnania, podziękowania. Odpowiedzieli też na pytania dociekliwych przedszkolaków.Spotkanie było bardzo owocne, dzieci były zainteresowane gośćmi, żywo reagowały na ich propozycje,  szybko też zapamiętały nowe słowa. Goście byli zadowoleni, że trafili na tak wdzięcznych i zdolnych słuchaczy.

TRENING KUNG-FU

13 marca, w ramach przygotowania do spektaklu globalnego „Bajka Chińska”, starszaki wzięły udział w treningu kung-fu.
Dzieci poznały trzy pozycje kung-fu: tygrysa, żurawia i modliszkę. Podczas zajęć starszaki w skupieniu starały się precyzyjnie powtarzać prezentowane przez instruktora ruchy i postawy.
Nabyte umiejętności zostaną zaprezentowane w czasie spektaklu globalnego.

TEATRZYK O SMOKU

6 marca dzieci  obejrzały spektakl „1, 2, 3, smok na Ciebie patrzy” w wykonaniu aktorów z teatru Karuzela.
W spektaklu przedstawiona została historia pewnego chłopca, który musiał ponieść konsekwencje tego, że nie do końca dobrze wychował swojego smoka, krzyczał na niego i nie zawsze potrafił poskromić swoje emocje. Na szczęście w porę się opamiętał i zaczął dobrze zajmować się swoim smokiem, który również dzięki temu się zmienił.
Poza tym podczas przedstawienia dzieci miały okazję doświadczyć różnorodnych form teatralnych, takich jak: teatr cieni czy teatr lalkowy z wykorzystaniem marionetki i lalki żyworęki.
Dla przedszkolaków było to ciekawe i interesujące wydarzenie.

POŁUDNIE Z RODZICAMI

W  dniu 7 III odbyło się kolejne spotkanie dzieci z rodzicami w grupach. Tematem przewodnim były Chiny- wykonano wachlarze (gr.I), obrazki smoków (gr. II), lampiony  ( gr. III), kapelusze chińskie (gr. IV). Spotkaniom towarzyszyła muzyka chińska. Wykonane rekwizyty wykorzystane zostaną w spektaklu globalnym 23 III.

TEATRZYK

2 marca dzieci miały okazję obejrzeć spektakl „Ola i Tolek w dalekiej podróży”. Opowiada on o pełnej przygód podróży dwójki bohaterów – Oli i Tolka, którzy postanawiają wziąć udział w wielkim konkursie podróżniczym. Ich zadaniem będzie odnalezienie: skarbu Wikingów, gwiazdy Szeryfa, pióra papugi, włóczni Aborygena, latającego dywanu, oraz piasku z pustyni. W ich poszukiwaniu nasi bohaterowie okrążą niemal całą planetę. Znajdą się w: Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Iranie oraz Egipcie. W każdym z tych krajów przeżyją nowe przygody i mnóstwo wspaniałej zabawy. By szybko dotrzeć do najodleglejszych zakątków świata bohaterowie używają różnych środków transportu: statku, balonu, latającego dywanu, łodzi podwodnej.

SPOTKANIE Z GOŚCIEM- CHIŃSKI PRZEPIS

Marzec rozpoczął się  pokazem gotowania potrawy chińskiej w wykonaniu taty Karola. Dzieci z grupy III i IV poznały charakterystyczne składniki kuchni chińskiej oraz naczynie do  wykonywania takich potraw. Na koniec odbyła się wspólna degustacja- ryżu z sosem chińskim, z warzywami i kurczakiem.

Bardzo dziękujemy tacie Karola za spotkanie z dziećmi w naszym przedszkolu  🙂

FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO

Dzieci z grupy III wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Radość w życiu człowieka-zwłaszcza człowieka chorego”. Organizatorem konkursu była Fundacja Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie.
Główną nagrodą konkursu było umieszczenie pracy zwycięzców w kalendarzu FHO. Środki ze sprzedaży są wsparciem dla Hospicjum. Jednym ze zwycięzców została Karolina a wyróżnienie otrzymał Oskar. Gratulujemy!

BAL W PRZEDSZKOLU

W dniu 10 lutego w naszym przedszkolu odbył się coroczny Bal karnawałowy.
Wszystkie przedszkolaki wystąpiły we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców. Niektóre poprzebierały się tak, że trudno było je poznać.
Na balu nie zabrakło księżniczek, królewien, wróżek, rycerzy, spidermanów, zwierzątek czy batmanów.
Uczestnicy balu pląsali w rytm dyskotekowych przebojów, mieli także okazję do brania udziału w licznych konkursach.

WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 9 lutego odbyły się warsztaty chemiczne. Dzieci badały czy w warzywa i owoce mogą być źródłem prądu, sprawdzały co się stanie jeśli kabelkami podłączą do marchewki i cytryny zegarek elektryczny. Wyniki eksperymentu były dla niektórych sporym zaskoczeniem. Poza tym dzieci miały okazję zobaczyć chmurę z której padał kolorowy deszcz. Na koniec zajęć odbijały i podrzucały bardzo wytrzymałe bańki mydlane.

WARSZTATY TANECZNE

W  dniu 8 lutego dzieci uczestniczyły w warsztatach cheograficzno-tanecznych podczas których zapoznały się z podstawowymi krokami do tańca Jiav i Walc. Dzieci bardzo aktywnie i z dużym zainteresowaniem poznawały, uczyły się i naśladowały wszystkie zaproponowane przez instruktorkę kroki do  tańców. Na koniec przy muzyce odbył się wspólny taniec.

WIZYTA W PRZEDSZKOLU nr 343 przy ul. Zakroczymskiej

W dniu 7 lutego dzieci z grupy III i IV gościły w Ośrodku Szkolno- wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących na karnawałowym balu. W sali balowej Pałacu Sapiehów dzieci poczuły się wyjątkowo uroczyście. Wspólna zabawa  wszystkich dzieci pod kierunkiem wodzireja sprawiła wiele radości. Było to nowe doświadczenie dla wszystkich dzieci podczas takiego niecodziennego spotkania. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

POPOŁUDNIE Z RODZICAMI

Podczas lutowego ,,popołudnia z rodzicami” dominowały zabawy karnawałowe- tańce przy muzyce, wykonywanie masek,  tworzenie zimowych obrazków, wspólne spożywanie wykonanej sałatki owocowej. Był to mile spędzony czas dzieci z rodzicami.

WARSZTATY Z BĘBNAMI

W dniu 26 I dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z muzykiem i instrumentami. Dzieci wykorzystały zdobyte już umiejętności gry na instrumencie. Wspólne muzykowanie pod kierunkiem instruktora przynosi dzieciom wiele radości.

WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 158

W dniu 26 stycznia dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola zaproszone zostały do Szkoły Podstawowej Nr 158 na „Jasełka misyjne”.
Dzieci poznały historie prowadzonych przez gwiazdę mieszkańców różnych kontynentów, którzy zmierzali do Betlejem, aby powitać narodzonego Jezusa. Po przybyciu na miejsce przekazywali mu różnorodne dary oraz prezentowali swoje umiejętności.
Przedstawienie bardzo podobało się przedszkolakom, które żywiołowo reagowały na prezentowane w Jasełkach tańce oraz wspólnie z aktorami śpiewały kolędy.
Zarówno wśród młodych artystów jak i na widowni dostrzec można było wielu absolwentów naszego przedszkola.

WARSZTATY EDUKACYJNE

20 stycznia był dniem na eksperymentowanie z magnesami. Dzieci poznały właściwości magnesów, poznały znaczenie pojęcia magnetyzmu oraz dowiedziały się gdzie jest największy magnes. Interesujące dla dzieci były również zabawy  zaproponowane w zespołach. Na koniec każde z dzieci wykonało magnes na lodówkę wg własnego pomysłu.

ZAJĘCIA SPORTOWE W SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 158

W dniu 19 stycznia dzieci z najstarszej grupy zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 158, na specjalnie przygotowane dla nich zajęcia sportowe.
Przedszkolaki wzięły udział w rozgrzewce, kilku zabawach bieżnych i orientacyjno – porządkowych oraz ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Takie zajęcia sportowe z prawdziwym trenerem bardzo przypadły dzieciom do gustu, była odrobina rywalizacji, ale przede wszystkim dużo radości i zabawy.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

W dniu 17 stycznia odwiedzili nas przedstawiciele Policji. Na widok jednego z nich przedszkolaki bardzo się ucieszyły, był to bowiem Borsuk, który jest maskotką Policji.
Policjanci rozmawiali z dziećmi o zasadach, o których należy pamiętać podczas poruszania się po ulicy. Przedszkolaki wykazały się sporą wiedzą w tym temacie. Poruszone wizytą zadawały gościom wiele pytań oraz dzieliły się z nimi swoimi doświadczeniami.

KONCERT UCZNIÓW ZE SZKOŁY MUZYCZNEJ

W dniu 12 stycznia nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili młodzi artyści ze Szkoły Muzycznej przy ulicy Miodowej. Tym razem zagrali koncert świąteczno – noworoczny. W repertuarze znalazły się mniej lub bardziej znane kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zasłuchanym przedszkolakom, które nagradzały ich brawami, a także aktywnie włączały się w śpiewanie znanych sobie kolęd. Koncert był również okazją do przypomnienia dzieciom nazw niektórych instrumentów, m.in.: skrzypce, wiolonczela, flet poprzeczny oraz do poznania całkiem nowego jakim są dzwonki chromatyczne.

STYCZNIOWE ,,POPOŁUDNIE Z RODZICAMI”

W pierwszy wtorek stycznia odbyło się ,,popołudnie z rodzicami”. W grupie I dzieci z rodzicami wykonały zimowe obrazki.W grupie II zorganizowano zabawy ruchowe. Tym razem to rodzice mogli wykazać się swoją pomysłowością
i zaproponowali dzieciom zabawy, które pamiętają z dzieciństwa lub te, które najbardziej lubią się bawić w domu ze swoimi pociechami. W grupie III wykonano różnorodne zegary, które posłużą do nauki odczytywania godzin.
W grupie IV  dzieci z rodzicami uczestniczyli w zabawach ze śpiewem, tańcach oraz w zagadkach.

ZAJĘCIA SPORTOWE Z TRENEREM VARSOVII

22 grudnia Przedszkole Nr 206 odwiedził trener z klubu sportowego Varsovia, który przeprowadził dla dzieci zajęcia sportowe.
Przygotował dla nich: rozgrzewkę, kilka ogólnorozwojowych ćwiczeń, gry i zabawy sportowe. Na koniec zajęć przedszkolaki podzielone na drużyny rozegrały mecz piłki nożnej.

KOLĘDOWANIE DZIECI Z GRUPY IV

15 grudnia dzieci z IV grupy  odwiedziły Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Wójtowskiej.
Przedszkolaki zaprezentowały podopiecznym świąteczny występ oraz wręczyły przygotowane przez grupę III i IV kartki z życzeniami. Wspólnie zaśpiewano kilka kolęd. Po występie przedszkolaki zaproszono na słodki poczęstunek. Odwiedziny dzieci bardzo ucieszyły pensjonariuszy, którzy nie kryli swojej radości, a także wzruszenia.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

13 grudnia grupa III udała  się do Biblioteki  nr 24. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wykonały również prace plastyczną pt. „Choinka”. W drodze powrotnej do przedszkola dzieci  podziwiały iluminacje świąteczne na Starym Mieście.

WARSZTATY PRZYRODNICZE

W dniu 12 grudnia dzieci podczas warsztatów edukacyjnych poznawały właściwości powietrza. Podczas różnych doświadczeń i eksperymentów dzieci dowiedziały się gdzie jest powietrze, jakie jest powietrze, komu potrzebne jest powietrze ?  Zabawy z kuleczkami  i bańkami wywołały wiele radości. na koniec dzieci świetnie odpowiedziały na zagadki dotyczące  powietrza.

WARSZTATY PLASTYCZNE

W dniu 8 grudnia dzieci uczestniczyły w  warsztatach plastycznych, których celem było wykonanie ozdoby choinkowej z różnorodnych materiałów plastycznych. Wykonana zawieszka-choinka będzie wkrótce ozdobą  ich  domowych choinek.

GRUDNIOWE ,,POPOŁUDNIE Z RODZICAMI”

Grudzień to tradycyjnie czas wykonywania świątecznych dekoracji. W każdej grupie dzieci z rodzicami tworzyli bardzo interesujące i atrakcyjne ozdoby. Następnego dnia przedszkolna choinka w szatni została ,,przystrojona” wyjątkowymi ozdobami, jest to nasze wspólne dzieło. Nasza choinka wszystkim się bardzo podoba, jest piękna 🙂

SPOTKANIE Z  PRZEDSTAWICIELEM LOP

W dniu 2 grudnia pan Zbigniew odwiedził dzieci, aby opowiedzieć im o Lidze Ochrony Przyrody, wręczyć im legitymacje LOP oraz opowiedzieć o zwierzętach. Przedszkole wzbogaciło się o nowe gazetki o tematyce przyrodniczej, plakaty o roślinach chronionych oraz bajki ekologiczne- prezent od naszego gościa.

Dziękujemy za spotkanie:)

LISTOPADOWE  KONCERTY MUZYCZNE

W listopadzie dzieci z naszego przedszkola miały okazję wysłuchać koncertów  muzycznych:
*”Muzyczne duety” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Miodowej, utwory na skrzypcach, wiolonczeli i flecie,
*Opowieść o Warsie i Sawie, na waltorni i pianinie w wykonaniu muzyków z Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.
 Przedszkolaki z zainteresowaniem przysłuchiwały się i przyglądały swoim gościom, a po zakończonych utworach nagradzały ich gromkimi brawami.

ZAJĘCIA  W BIBLIOTECE

W dniu 22 listopada dzieci z grupy IV wybrały się do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr 10. Przedszkolaki poznały zasady na jakich funkcjonuje biblioteka, dowiedziały się co to znaczy księgozbiór, katalog, uczestniczyły w procesie oddawania i wypożyczania książek, oglądały też książki i gazetki z bibliotecznych półek. Bardzo ciekawym punktem wizyty było oglądanie i uczestniczenie w inscenizacji książki „Alicja w obrazkach”. Po jej zakończeniu każde dziecko mogło „zapoznać się” z główną bohaterką opowiadania, czyli lalką – marionetką Alicją oraz pokolorować obrazek.

LISTOPADOWE ,,POPOŁUDNIE Z RODZICAMI”

W dniu 8 listopada, podczas kolejnego spotkania  dzieci i rodziców w grupach odbyły się następujące działania: w gr. I- teatrzyk, w gr. II- działania kulinarne, w gr. III- zadania edukacyjne i zagadki z muzyką i tańcem a w gr. IV- ozdabianie dyń.

W grudniu wszyscy umówieni jesteśmy na wykonanie ozdób świątecznych na przedszkolną choinkę. Wkrótce święta :).

DOGOTERAPIA

W ramach warsztatów edukacyjnych dzieci spotkały się z gościem, który  przyprowadził do przedszkola psy i małego kotka. Dzieci poznały historię wilczura, dowiedziały się jak tresować psa i opiekować się nim. Pani przekazała także dzieciom informację na temat właściwego zachowania się wobec nieznanych zwierząt.

ZAJĘCIE MODELOWE W GRUPIE IV

W dniu 9 listopada nauczycielki z grupy IV przeprowadziły  zajęcie modelowe dla nauczycieli z Warszawy w ramach doskonalenia zawodowego. Dzieci 5 i 6- letnie   uczestniczyły w zabawach  dotyczących edukacji matematycznych. Wszystkie dzieci aktywnie działały wykazując się wieloma umiejętnościami na miarę swoich możliwości rozwojowych. Zajęcie zostało bardzo dobrze ocenione pod kątem merytorycznym i metodycznym. Dzieci były bardzo dumne z możliwości zaprezentowania się na tak dużym forum.

AKCJA CHARYTATYWNA ,,POLA NADZIEI”

W dniu 8 listopada rodzice z dziećmi wzięli udział w akcji na rzecz  hospicjum dla dzieci. Sadzenie zakupionych cebulek żonkili miało na celu pozyskanie środków na  opiekę paliatywną. Wszystkim darczyńcom dziękujemy. Wiosną będziemy podziwiać w ogrodzie efekty naszych jesiennych działań- żółte żonkile to  gest naszej pomocy dla potrzebujących dzieci.

GALERIA PRZEDSZKOLNA ,,WARSZAWA JESIENIĄ”

Nasza galeria już otwarta! Serdecznie dziękujemy rodzicom za aktywny udział we wspólnym tworzeniu naszej wystawy.

WARSZTATY Z BĘBNIARZEM

W dniu 18 października w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty z bębniarzem. Przedszkolaki miały okazje wysłuchać mini koncertu zaproszonego gościa, poznać różne rodzaje bębnów, grzechotek i ,,przeszkadzajek”. Dowiedziały się też jak uderzać w instrument, aby wydobywający się z niego dźwięk był ładny, a nie „dudniący”. Jednak głównym punktem spotkania była sama gra na bębnach – spontaniczna, powtarzanie rytmu po instruktorze czy wygrywanie rytmu do piosenki. Było głośno i radośnie 🙂

WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

W dniu 14 października, w Święto Edukacji Narodowej, w pobliskiej Szkole Podstawowej Nr 158 odbyło się uroczyste Ślubowanie klas I, na które zaproszone zostały starszaki z naszego przedszkola. Dzieci miały okazję obejrzeć przygotowane występy jak również być świadkami złożenia przez pierwszoklasistów ślubowania oraz pasowania ich na uczniów przez panią dyrektor. Wśród świeżo upieczonych uczniów rozpoznaliśmy wielu absolwentów naszego przedszkola. Dziękujemy za zaproszenie!

SPOTKANIE Z GOŚCIEM W GRUPIE IV

13 października grupę IV odwiedził tata Stasia, który na co dzień zajmuje się procesem produkcji leków, antybiotyków. Nasz ekspert opowiedział, w jaki sposób powstają leki oraz co jest potrzebne do ich produkcji. Zaprezentował też dzieciom zdjęcia ogromnych maszyn wykorzystywanych w produkcji oraz różne formy w jakich leki kupujemy – tabletki, kapsułki. Dzieci dowiedziały się także co to są antybiotyki, kto i w jaki sposób je wymyślił i dlaczego czasami są takie potrzebne. Nie obyło się również bez kilku słów nt. bezpieczeństwa związanego z lekarstwami. Tata Stasia przestrzegał dzieci, że pod żadnym pozorem nie mogą one same przyjmować leków, nawet tych które wyglądają jak kolorowe cukierki – leki mogą podawać tylko rodzice. Starszaki były bardzo zainteresowane całym spotkaniem, zadawały wiele pytań, dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy 🙂

SPOTKANIE Z GOŚCIEM

W październiku dzieci z gr.III i I odwiedziła mama Mai M. z królikiem – Zuzią. Przedszkolaki dowiedziały się nt. życia królika, co lubi jeść, jak lubi się bawić. Dzieci bawiły się z królikiem i chętnie głaskały zwierzątko. Gość odpowiadał na mnóstwo zadawanych pytania od dzieci na temat królika.
Dziękujemy za spotkanie!

SPOTKANIE W SZKOLE

W dniu 4 października dzieci z grupy IV odwiedziły zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową nr 158. Przedszkolaki zwiedziły budynek szkoły: szatnię, świetlicę, gabinet pielęgniarki, stołówkę, bibliotekę, sekretariat oraz klasę I, w której spotkały absolwentów naszego przedszkola. Na dłuższą chwilę zatrzymały się również pod przeszkoloną gablotą z całym mnóstwem pucharów i statuetek, które  uczniowie szkoły zdobyli w różnych zawodach sportowych.

SPOTKANIE Z GOŚCIEM W GRUPIE IV

W ramach realizacji tematu kompleksowego „Jesienią dbamy o zdrowie”, dzieci z grupy IV spotkały się z ekspertem – panią stomatolog, która jest mamą Stasia W.
Pani stomatolog opowiedziała starszakom o swojej pracy, zaprezentowała im model szczęki oraz narzędzia jakich używa się w każdym gabinecie stomatologicznym. Mama Stasia pokazała też jak robi się plomby na mleczakach – każdy z uczestników zajęć miał okazję to zrobić na modelu. Dzieciom bardzo odpowiadała  się taka forma zajęć – zdobyły nową wiedzę i doświadczenia.

PAŹDZIERNIKOWE,,POPOŁUDNIE Z RODZICAMI”

Rozpoczęły się cykliczne spotkania w grupach -,,popołudnia z rodzicami”. W dniu 4 X rodzice z dziećmi aktywnie uczestniczyli w różnych działaniach: zabawy integracyjne w gr. I, ludziki z kasztanów i żołędzi w gr. II, sałatka owocowa w gr. III oraz działania twórcze i edukacyjne w gr. IV. Dziękujemy rodzicom za obecność i zaangażowanie w zabawach wspólnie z dziećmi.

WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 30 września dzieci podczas warsztatów edukacyjnych wzbogacali wiedzę na temat zdrowia i choroby. Dzięki różnorodnym zabawom dowiedziały się o odporności – zadaniach krwinek oraz przeciwciał. Poznały  nazwy różnych wirusów, które wywołują choroby. Spotkanie zaowocowało większą świadomością  dzieci o  funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zagadnienia skomplikowane ale ciekawie zilustrowane- wiedza pozostanie 🙂

WYCIECZKA AUTOKAROWA

W  dniu 28 września dzieci z trzech grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę  do Mini-Zoo w Gołkowie.
Główną atrakcją tego miejsca są strusie, przedszkolaki mogły więc zobaczyć potężnego i troszkę nieufnego strusia afrykańskiego oraz mniejsze i bardziej przyjazne emu. Dowiedziały się również wielu ciekawostek nt. życia strusi, podziwiały strusie jaja oraz pióra.
Poza strusiami dzieci miały okazję zobaczyć jeszcze daniele, pawie, kózki czy perliczki. Chętnie wzięły też udział w warsztatach plastycznych, każde z nich ozdobiło styropianowe jajeczko techniką decoupage. Po zwiedzaniu mini-zoo i warsztatach przyszedł czas na zabawę swobodną. Przedszkolaki z ochotą biegały po łące, grały w piłkę czy bawiły się na placu zabaw.
Cały wyjazd – łącznie z jazdą autokarem oraz śniadaniem na świeżym powietrzu – dostarczył dzieciom wiele radości, a w drodze powrotnej do przedszkola często słychać było pytanie „Kiedy następna wycieczka?” 🙂

IMPREZA W OGRODZIE

23 września w ogrodzie Przedszkola Nr 206 odbyła się impreza dla dzieci i ich rodziców. Tematem przewodnim imprezy były kolory, każda z 4 przedszkolnych grup reprezentowała jeden z nich. Dzieci ubrały się w danym kolorze, przygotowały okrzyk oraz piosenkę lub wierszyk związany z kolorem swojej grupy. Wspólnie też zaśpiewały piosenkę przedszkolną, a starsze dzieci powitały grupę maluszków. Nie zabrakło też atrakcji dla rodziców, mogli oni zmierzyć się w specjalnie przygotowanych konkurencjach.
Na koniec wszyscy udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniu 22 września dzieci  wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Dbamy o Planetę”. Tematem zajęć była woda i jej filtrowanie. Przedszkolaki dowiedziały się mi.in. jak dużo wody jest na naszej planecie, skąd bierzemy wodę do picia oraz jak ważne jest jej oszczędzanie. Wspólnie przeprowadziły też eksperyment „Filtrowanie wody” oraz obejrzały filmik „Oczyszczalnia”.

SPACERY DZIECI Z GRUPY III i IV

We wrześniu dzieci wyruszyły na Stare Miasto  oraz do Biblioteki       nr 24, poznawały zakątki najbliższego otoczenia, wzbogacały wiedzę o stolicy oraz poznały legendy warszawskie.

WOLONTARIAT Z BIBLIOTEKI

13 września odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja biblioteczna w Przedszkolu Nr 206.
Pani Ewa z zaprzyjaźnionej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr 24 odwiedziła Przedszkole po wakacjach – przyszła do dzieci z kolejną książką z serii „Turlututu”. Przedszkolaki aktywnie i z dużym zainteresowaniem śledziły przygody bohatera książki.
Pani bibliotekarka przypomniała dzieciom o coczwartkowych „Spotkaniach kominkowych” oraz zachęcała je, żeby odwiedziły bibliotekę z rodzicami.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ

12 września dzieci z dwóch najstarszych grup miały okazję spotkać się z przedstawicielką Straży Miejskiej, która odwiedziła nasze przedszkole.
Tematem zajęć było bezpieczeństwo na drodze. Przedszkolaki obejrzały kilka filmików, które przedstawiały w jaki sposób należy oraz w jaki sposób nie można zachowywać się na ulicy.
Starszaki wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie, co udowodniły poprawnie odpowiadając na zadawane przez gościa pytania i zagadki.

WIZYTA W AMBASADZIE CHIŃSKIEJ

W dniu 14 września dzieci z gr. II, III i  IV zwiedziły teren  Ambasady Chińskiej. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa  w ogrodzie, oglądanie roślin i  rybek w stawie. Dzieci zostały przyjęte bardzo serdecznie przez pracowników Ambasady. Na pamiątkę tego niezwykłego spotkania dzieci wręczyły obrazek.
Bardzo dziękujemy 🙂

WRZEŚNIOWY TEATRZYK

W dniu 8 września dzieci obejrzały teatrzyk „Zdrowie i bezpieczeństwo”, w wykonaniu Tartu Lalek Pinokio z Nowego Sącza.
Przedszkolaki poznały przygody Tomka i jego siostry Oli, którzy lada chwila mieli stać się uczniami. Zanim jednak to nastąpiło, spotkali pana policjanta, panią dyrektor, pana woźnego i panią higienistkę, którzy udzielali rodzeństwu cennych wskazówek dotyczących zdrowia – a przede wszystkim zdrowego żywienia i bezpieczeństwa na drodze oraz  dobrych manier. W bajce pojawił się również pan Kleks oraz wesoły skrzat Witaminka.